Základní informace o fretce a jejím chovu
Před pořízením fretčího kamaráda byste si určitě měli nastudovat základní informace o fretkách. Na těchto stránkách jsou pouze obecné, spíše orientační informace. Podrobně se dozvíte, jak chovat fretku, na adresách českého chovatelského klubu(click), slovenského klubu chovatelů fretek(click) nebo na fretka.kom.cz(click)
Od chovatele nebo ze zverimexu?
Určitě od chovatele! Pokud si pořídítě fretě ze zverimexu, je to pravděpodobně odchov z farmy. Fretě nebude zvyklé na záchodek a naučené hygieně, může mít svrab v uších či červíky ve střevech, jistě nebude vymazlené a ochočené, nemusí být naučené na správnou stravu, bude kousat a o to větší práci s ním budete mít. Může to být již několikátý odchov té samičky v roce, takže může být i slabé a hubené.
Správný chovatel by měl fretě učit základní hygieně, zvykat na maso a granulky. Rozhodně si neberte fretě mladší šesti týdnů! Měl by vás poučit, nejlépe ještě před odběrem, na co je freťátko zvyklé a Vy byste toto měli obstarat. Měl by Vám dát očkovací průkaz, freťátka mají být očkovaná v šestém týdnu a od chovatele by měli jít v sedmém až osmém týdnu. Chovatel by si měl na Vás udělat čas a vše Vám povědět. Určitě je dobré chtít ukázat, v čem freťátka žijí a chovatel by neměl nic namítat. V Čechách a na Slovensku jsou "chovatelské stanice"(click), které ještě k freťátkům dávají "záznamy o původu", ty však nemají oficiální váhu jako průkaz původu u psů nebo koček. Slouží pouze k určení předků a snaží se předcházet příbuzenskému krytí. Chovatelské stanice se řídí kodexem chovatele a tak máte alespoň nějakou jistotu, že fretě vyrůstá ve správných podmínkách. To ale neznamená, že chovatel, který nemá chov. stanici je špatný chovatel!
Fretka a spánek
Fretka tvor hravý a hlavně spavý, je aktivní pouze ráno a večer, spí okolo 20ti hodin denně. Lze naučit na denní rytmus, tzn. v šest ráno vstáváte do práce a v sedm odcházíte, pustíte jí ráno na tuto hodinu a odpoledne v šest se vracíte a pustíte jí znovu. Fretka se sama naučí a bude se v šest ráno dožadovat puštění.
Co potřebujete: dostatečně velkou klec, pokud je fretka chována na volno v bytě, bude pro ní určitě dobrý alespoň nějaký domeček nebo boudička. POZOR! Fretku nikdy nechováme v akváriu, psa nebo kočku byste taky tak nechovali!
Úklid klece
Každý den alespoň jednou byste měli vyklidit záchodek, doplnit granulky a dát čerstvou vodu. V případě, že máte napáječku, nemusíte každý den, ale do vody v misce si nanesou stelivo ze záchodku, napadají jim tam chlupy... Také byste měli jednou týdně vyměnit pelíšky za čisté.
Co potřebujete: záchodek, na samce určitě větší než na samičku, kvalitní stelivo, lopatičku na přehrabování steliva v záchodku, misky, napáječku, hamaky.
Záchodky se dělají obdélníkové nebo trojúhelníkové, kryté a nekryté. Obecně fretě naučíte lépe na ten záchodek, na který ho učil už chovatel. Steliv jsou tři druhy - hrudkující, nehrudkující a silikonové. Nejpoužívanější jsou právě hrudkující a silikonová. Opět byste měli napřed pořídit to, co používal chovatel, ale lze fretě s trochou trpělivosti přeučit na jiné stelivo.
Misky mohou být nerezové, závěsné, hliněné těžké. Dobré jsou ty závěsné a na vodu hlavně těžké hliněné. Jinak by se totiž mohlo stát, že vám vysypou granulky ven z misky a do toho ještě vylejí vodu. A když do toho ještě vyhrabou záchodek...
Hamaky se dají koupit, ale stačí trošku zručnosti a dají se vyrobit doslova doma na koleni. Stačí staré utěrky, trička, mikiny či potahy na polštář. Vše se dá využít.
Hračky
Za hračku se považuje vše, co se fretkám líbí. To znamená od smetáčku přes víčka od pet lahví po plyšáky.
Asi jako základní hračka je balonek s rolničkou. Ten milují všechny fretky. Pak také míčky na granule a když si s ním fretky hrají, padají z něj granulky. Na trhu jsou různé prolézačky ve formě chobotnice či ryby, roury, kvákací plyšáci, škádlítka a podobné hračky. Jde pouze o to, aby se to fretce líbilo a ona si s tím hrála. POZOR na gumové pískací hračky! Fretka je snadno rozkouše a může se stát, že kousek spolkne. Stejně tak by se mělo dávat pozor na plyšové hračky, aby nespolkli třeba očka nebo kus látky. Může se totiž stát že jim uvízne kousek v žaludku či ve střevě a je zbyteně o starost více.
Co na procházku, cestování
Pokud jdete jenom na zahradu, stačí vám postrojek a vodítko. Postrojky se vyrábí přímo fretčí kožené. Z kočičích nylonových se fretka snadno vyvlékne. Vodítko určitě budete potřebovat navíjecí, obyčejné metrové vodítko vám stačit nebude, pokud nechcete skákat za fretkou. Určitě stačí třímetrové, ale pokud chcete dopřát fretce větší volnost, kupte klidně pětimetrové. Pozor na volně pobíhající psy! Nikdy nepouštějte fretku z vodítka! Pokud s fretkou jdete na delší procházku, bude se vám hodit taška nebo batůžek, kam freťulku dáte, když jí dojdou síly, nebo se jí bude chtít spinkat. Pokud budete cestovat autem nebo MHD, určitě se bude hodit přepravka. Nejlépe s kovovýmy dvířky a pořádným zavíráním, aby nehrozilo, že se otevře a freťulka vám uteče. Nesmíte zapomínat na pitný režim při cestování a tak je dobré s sebou vozit ještě napáječku s vodou. Ve velkých vedrech s fretkou raději necestujte, nebo jezděte brzy ráno či pozdě večer. Nenechávejte fretku zavřenou v autě!
Co dělat, když fretka uteče?
Určitě si v místě, kde se Vám fretka zaběhla, vylepte letáky i s fotkou fretky, protože spousta lidí ani dnes neví, jak fretka vypadá. Vylepte je i dále, zvláště pokud Vám utekla v lese. Tam může chytit stopu zvěře a utéci až několik kilometrů. Pokud můžete, slibte odměnu. Tyto letáky je dobré odnést i do zverimexů a chovatelských potřeb, na zastávky, k supermarketům, na poštu, k benzínovým pumpám a jiná navštěvovaná místa. Uvědomte policii, psí útulky, záchranné stanice živočichů a všude nechte své telefonní číslo. Pokud je to sameček v říji, zkuste vyhledat někoho jiného nejlépe se samičkou v říji a chodit na místa, kde Vám utekl. Pak už vám nezbývá jen chodit hledat a doufat...
Péče
Základní péče je kvalitní strava a čistota zvířete. Tzn. jednou za měsíc fretku vykoupat, ale můžete i méně často. K tomu jsou určené šampony pro fretky. Také kontrolujeme parazity, a to jak v bobkách, tak svrab v ouškách. Se střevními parazity máte na výběr - buď jednou za čas odčervovat (dle přípravku) nebo dávat bobečky na rozbor. Samozřejmě pohodlnější a levnější je odčervit, pro fretku šetrnější dát bobek na rozbor. Ušní parazity likvidujeme vždy po konzultaci s veterinárním lékařem, nikdy nezkoušíme přípravky, co nám kdo poradí. Dobré je chodit na preventivní prohlídky k veterináři alespoň jednou za rok. Všímáme si, zda se fretka nedrbe (může mít blechy), zda nemá průjem (ten tak malé tělíčko rychle odvodní), zda nekašle, neteče jí z očí, z nosu. Fretka rychle chytí od člověka chřipku, která se u ní velmi rychle rozvine v zápal plic. Neodmyslitelné je očkování (níže). Také pokud fretka ztrácí srst, lysá, není aktivní, je zřejmé, že něco není v pořádku. Také musíte podávat fretce vitamínové pasty. Nejčastější je Multivitamin pasta od Gimpetu a na odstraňování chomáčků chlupů ze střev se podává Malt-soft pasta. Na trhu jich je nespočet, stačí si vybrat. Dobré je jednou za čas ostříhat drápky kleštičkami na drápy. Stříháme za koncem prokrveného lůžka. Pokud stříhnete do lůžka, začne fretce téct krev. V tomto případě je dobré mít doma Traumacel zásyp a zastřihnutý drápek jí jím zasypat.
Očkování - NIKDY neočkujte fretku vakcínou Canvac. Pokud Vám jí nabízí veterinární lékař a trvá na tom, vezměte fretku a rychle utíkejte pryč. Tato vakcína má i v příbalovém letáku upozornění, že je pro kožešinová zvířata nevhodná! Nejvhodnější jsou vakcíny Nobivac, Eurican nebo Biocan. Stačí očkování proti psince - 6., 9. a 12. týden a proti vzteklině 12. týden. Je dobré ve dvanáctém týdnu neočkovat psinku a vzteklinu najednou, ale toto vysvětlí veterinární lékař podle zvolené vakcíny. Proti psince volte vakcínu, která má co nejméně dalších nemocí, vhodná je Nobivac DP - tzn. psinka a parvoviróza.
Přehřátí - základním pravidlem je nebrat fretku ven, pokud je nad 30°C. Pokud někam jedete autem, je lepší volit auto s klimatizací, nebo čas na cesty brzy ráno nebo později večer. Pokud chcete jít na procházku, bude lepší pokud počkáte, až zapadne sluníčko a nebude takové vedro a že sebou musíte vzít vodu je samozřejmost. Ideální jsou malé napáječky. Pokud fretka pouze ztěžka dýchá, je dobré jí otírat tlapky studenou vodou. Pokud přecejen vypadá, že každou chvíli zkolabuje, je dobré fretku ponořit do vlažné (ne ledové!) vody. Protože by mohla z teplotního šoku zkolabovat, je dobré fretku ochlazovat postupně. Pít se dává voda s glukopurem.
Výcvik fretky
I přesto, že fretka je tvor učenlivý, nečekejte od ní, že bude poslouchat na klasické psí povely. Výcvik fretky znamená naučit jí chodit na záchod, zavést jí pravidelný denní režim a u fretěte ještě zvykat na zvláštní situace - jízda autem či autobusem, nošení postrojku a následně chůze na vodítku, sahání na srst od cizích lidí, nekousavost...
Puberta
Puberta u fretky bývá bouřlivá a fretě bude zkoušet Vaší trpělivost a co vše si může dovolit. Právě v pubertě se fretce dotváří povaha. Snaží se opět kousat, je drzá, bude opět chodit mimo záchod. Budete potřebovat hodně trpělivosti, musíte vydržet nějaké to kousnutí, hodně si s freťátkem hrát, aby se vybouřilo. Puberta trvá asi od šestého měsíce do jednoho roku. Pokud začne být zase poslušná a mazlivá, již dospěla. Pokud máte fretky dvě, vybouří se mezi sebou, ale ani tak Vás určitě nevynechají :)
Pach, říje a kastrace
Říká se, že fretky smrdí, ale není to úplně pravda. Fretka má svůj specifický pach, kterého jí nezbavíte a tak jestli vám smrdí už fretčí miminko, neměli byste si fretku pořizovat. Obecně se u fretky mluví o pachových žlázách. Ty však fretka používá jen v krajní nouzi, když je ve stresu, na zvířata, kterých se bojí... Odstraňovat pachové žlázky je zakázáno zákonem na ochranu zvířat proti týrání a proto ti, kteří nabízí fretky bez žlázek porušují zákon! Jako druhý pach je samec/samice v říji. Zatímco samec je v říji od jara do podzimu, samička bývá 1-2x za rok.
Samec v říji - značkuje a očůrává naprosto vše, prodlužovačky, boty, práhy, hračky. Také pelech od něj bude označkovaný, bude čpít a budou na něm fleky. Pokud máte samce v říji, je dobré se vyvarovat styku s jinými samci. Ihned by se do sebe zakousli. Samec v říji je schopen pokousat i člověka, pokud je cítit jiným říjným samcem. Ale jde to vydržet. Těchto problémů vás spolehlivě zbaví kastrace. Samec se sklidní, bude z něj mazlivý méďa a začne si víc hrát.
Samička v říji - správně má říjit max. 2x do roka a to nejdéle měsíc. Pokud říjí déle než měsíc, měli byste jí zkusit zatemňovat. Pokud nezabere zatemňování, měla by se jí říje ukončit hormonálně. Říji ukončuje veterinární lékař vhodným přípravkem (HCG čili přípravky, které tento hormon mají). Pokud říjí samička za rok častěji, určitě není něco v pořádku a doporučuje se kastrace. Předejde se tak mnoha problémům.
Pokud je o fretku správně postaráno, je kastrovaná, krmená správnou stravou, jsou jí měněny pelíšky a vyklízen záchod, ani nebudete vědět, že fretku v bytě máte, vaše okolí ji však pořád ucítí, ale nijak výrazně :)
Fretka a jiná zvířata
Mějte na paměti, že fretka je šelmička a ne hlodavec. Snese se s kočkou nebo psem, pokud jej vedete už od útlého věku. Pokud fretě syčí a bojí se, bude seznamování možná běh na dlouhou trať. Nikdy však nepouštějte fretku s hlodavcem. Hlodavec by se stal pro fretku chutnou svačinkou, proto pokud máte doma potkánky nebo osmáky, je lepší je dát do pokoje, kam fretky nesmějí nebo zavěsit někam ke stropu.
Samec nebo samička?
Toť otázka... Zeptejte se deseti lidí a uslyšíte deset jiných názorů. A protože co fretka - to osobnost, máte to ještě těžší. Každé pohlaví má své pro a proti. Samečci jsou v pubertě bouřlivější než samičky, pokud jsou v říji, nejsou až tolik hravý, ale pokud ho vykastrujete, bude opět hravý a mazlicí medvídek. Samičky jsou šmejdilky a hrozí jim více nebezpečí, že někam zapadnou, vlezou a nevylezou ven, protože se vejdou do menších děr než samečci. Ovšem samičky jsou také mazlicí a hrací. Obecně se říká, že samičky jsou čistotnější než samečci, ale né vždy je to pravda.
|